Szülés után bizony a nők többsége elégedetlen a testével, és sajnos nagyon sokan beteszik az otthon fellelhető, korábban jól bevált torna DVD-t, és elkezdik az edzést. De van, aki meg nem mer edzeni, mert attól tart, hogy ettől elmegy a teje.
Sajnos Magyarországon nagyon elhanyagolt téma a posztnatális, azaz szülés utáni edzés módszere, pedig a hirtelen, korábban megszokott edzés újra kezdése komoly sérüléseket, hosszú távon maradandó károkat okozhat a frissen szült nő szervezetében.
Tudomásul kell vennünk, hogy a szülés után nem (mindig) lehet ugyanúgy tornázni, mint korábban. Van, akinek csak pár hónap türelemre van szüksége, de van, akinek egy életen át be kell tartania pár szabályt, ha a hosszú távú jó életminőség a cél és ne a hirtelen alakformálás.
Azok a hormonok, melyek a szülést lehetővé teszik, melyek lazábbá teszik az ízületeket, szalagokat, a szülés után 5-6 hónapig még nagy mennyiségben jelen vannak a szervezetben, de teljesen a hormonális hatások csak a szoptatás befejezése után múlnak el.
Tehát ilyenkor sérülékenyebb a női test, éppen ezért fontos figyelni a helyes testedzésre. Sajnos az alap edzőképzésen nem tanítják ezt, sőt, hogy tovább menjek, Magyarországon egyáltalán nem tanítják ezt sehol!
Amikor látok olyan edzés tippeket, hogy a kisbabával együtt széles guggolásban rugóztatja az edző a formálódni vágyó anyukákat, vagy haspréseket csináltat, akkor mindig elszomorodom. Mi lesz ezzel a nővel 2-3 év múlva? És mi lesz vele, amikor változó korba lép, és még egy jó adag hormonális változáson átesik??? Csak ez a két gyakorlat borzalmas károkat tehet a szervezetben ilyenkor – a gátizmokban, a szemérem csontban és a hasizmokban – és mégis előszeretettel ajánlják, csinálják.
A szeméremcsonti fájdalmat, mint gyakori problémát ha el is vesszük a képletből, a gátizom gyengeség, enyhe méh süllyedés, ami ilyenkor majdnem minden nőnél megvan, az eltávolodott hasizom állapota (rectus diastasis) nem csak hogy nem fog javulni, de egyenesen romlani fog.
AMI A LEGFONTOSABB: TÜRELEM!
9 hónapig változott tested, nem kell 1 hónap alatt újra a réginek lenned.
Az egészséged legyen a szem előtt, ne a mérleg!
Ki vagyok én, hogy erről írok neked?
Mindig is az életem része volt a sport, és csomó mindent kipróbáltam. Ez egyféle hobbi lett nálam. Az összes torna DVD-től kezdve a YouTube-on fellelhető edzésekig, a rúdtánctól kezdve a 8 féle küzdősportig, a csapat sportokon át a BootCamp táborig, sokat voltam sok helyen.
Első gyermekemmel voltam várandós, amikor megfogalmazódott bennem, hogy ez akár olyan is lehet mások számára, mint egy “Nagy sportágválasztó” – és elkezdtem a Mit Mozogjak Facebook oldalt, ami mára már az Anya, Nő, Sport névre hallgat. Hát így kezdődött.
Ma már sportedző, Fitnesz edző, Okleveles Kangatrainer, KangaBurn oktató, Várandós torna oktató, Női önvédelmi oktató vagyok, Taekwon-do-ból a 2. Danig jutottam.
Magyarországon az egyetlen hivatalos Pre- és Posztnatális Fitness Specialista vagyok.
Tanulmányaim nagy részét külföldön végeztem. Főként a szülés utáni edzésre, a hasizom regenerálás módszereire és fontosságára specializálódtam.
ÉLETCÉLOM, hogy felhívjam a figyelmet a nőre, az anyára. Edzéseimen az Anyán van a fókusz, hogy tudja, hogy a sport milyen előnyökkel jár számára, és mire kell vigyáznia, hogy csak az előnyöket élvezze.
Tőkés Renáta
Fitness edző,
Pre- és posztnatális Fitnesz Specialista (AFPA),
Okleveles Kangatrainer,
PreKanga és KangaBurn edző,
RTM – Rectus Training Method kidolgozója,
Foam Roller és AcuTape terapeuta,
Babahordozási tanácsadó,
Beactive Állapotos torna a személyi edzésben oktató
Kangatraining Magyarország Országos Vezető
|
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: