Anya, nő, sport.

Valóban terhesség-e a várandósság? – Az emésztőrendszer változásai

Mindenkinek szíve joga így vagy úgy nevezni ezt az igazán különleges kilenc hónapot. Az viszont tény, hogy nem hiába használatos a terhesség kifejezés, hisz a női testben nincs olyan szervrendszer, amely ne szenvedne változást ez idő alatt és után.

Az emésztőrendszer élettani változásai már nagyon korán jelentkeznek, amikor csak a terhesség gyanújelei vannak jelen:
  • émelygés, hányinger, reggeli hányás,
  • szokatlan táplálékok megkívánása,
  • undorérzés a kedvelt ételekkel
  • vagy illatokkal szemben.
A várandósságra jellemző megemelkedett progeszteronszint csökkenti az emésztőrendszer mozgását, a nyelőcső alsó záróizmának a tónusát, így lelassul a táplálék felszívódása, hogy minél több értékes tápanyag jusson el a magzathoz.
 
Fokozódik a nyálmirigyek  működése, még akár túlzott mennyiségű nyáltermelés is előfordulhat. Az íny begyulladhat, helyenként megvastagodhat. Csökkent a nyál pH-ja és megváltozik az összetétele, így nem megfelelő szájhigiénia esetén a fogak romlását idézheti elő. Néha az orr nyálkahártyája is begyullad és kellemetlen váladékozás tapasztalható.
 
baby_belly_bodyA terhesség valamelyik szakaszában a nők kétharmada panaszkodik gyomorégésről, aminek semmi köze ahhoz, hogy a várt babának éppen hosszú haja van vagy rövid. Ennek hátterében a nyelőcső alsó záróizmának a tónuscsökkenése, a gyomor sósavtartalmának a növekedése és gyomor megnövekedett kiürülési ideje áll. A várandóst soha nem szabad üres gyomrúnak tekinteni, még akkor sem ha 6-12 órája nem evett. Így érthető, hogy miért hánynak olyan könnyen a terhesek. 

A gyomorégés megelőzhető azzal, ha a várandós étkezés után nem fekszik le azonnal vagy ha lefekszik, akkor megemeli a fejét. Célszerű napi öt étkezést bevezetni, de kisebb adagokat fogyasztani. Terhesség alatt a reggelit soha nem szabad kihagyni. A koplalás a fokozott gyomorsav- elválasztás és a gyomorsav pH csökkenése miatt csak ront a helyzeten.

A renyhe bélműködés és a béltartalom fokozott vízfelszívódása hozzájárul a székletürítési nehézségekhez, székrekedéshez. Ez rostdús táplálkozással, bő folyadékfogyasztással és mozgással megelőzhető, mérsékelhető.

Az epehólyag kiürülési ideje is megnyúlik. Az epepangás elősegíti a kőképződést. Részben ezzel magyarázható a különböző epetáji panasz gyakoribb előfordulása terhesség alatt és a nőkben gyakrabban észlelt epekövesség.

Legközelebb a  szív- és érrendszer élettani változásait szeretném bemutatni, de addig is mindenkinek ajánlom a reggelit, a bő folyadékfogyasztást és a mozgást!

Dr. Kerekes Tímea

 

dr. Kerekes Tímea

Szülész-nőgyógyász

PreKanga Várandós torna oktató

RTM – Rectus Training Módszer Alapító,

 

 

 

 
 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!