Mindenkinek szíve joga így vagy úgy nevezni ezt az igazán különleges kilenc hónapot. Az viszont tény, hogy nem hiába használatos a terhesség kifejezés, hisz a női testben nincs olyan szervrendszer, amely ne szenvedne változást ez idő alatt és után.
- émelygés, hányinger, reggeli hányás,
- szokatlan táplálékok megkívánása,
- undorérzés a kedvelt ételekkel
- vagy illatokkal szemben.
A gyomorégés megelőzhető azzal, ha a várandós étkezés után nem fekszik le azonnal vagy ha lefekszik, akkor megemeli a fejét. Célszerű napi öt étkezést bevezetni, de kisebb adagokat fogyasztani. Terhesség alatt a reggelit soha nem szabad kihagyni. A koplalás a fokozott gyomorsav- elválasztás és a gyomorsav pH csökkenése miatt csak ront a helyzeten.
A renyhe bélműködés és a béltartalom fokozott vízfelszívódása hozzájárul a székletürítési nehézségekhez, székrekedéshez. Ez rostdús táplálkozással, bő folyadékfogyasztással és mozgással megelőzhető, mérsékelhető.
Az epehólyag kiürülési ideje is megnyúlik. Az epepangás elősegíti a kőképződést. Részben ezzel magyarázható a különböző epetáji panasz gyakoribb előfordulása terhesség alatt és a nőkben gyakrabban észlelt epekövesség.
Legközelebb a szív- és érrendszer élettani változásait szeretném bemutatni, de addig is mindenkinek ajánlom a reggelit, a bő folyadékfogyasztást és a mozgást!
dr. Kerekes Tímea Szülész-nőgyógyász PreKanga Várandós torna oktató RTM – Rectus Training Módszer Alapító,
|
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: