Anya, nő, sport.

Valóban terhesség-e a várandósság? – A vese és a vizeletelvezető rendszer változásai

A várandósság alatt 40%-kal nő a vese vérátáramlása és 50%-kal a filtráló tevékenysége is.

Bizonyos anyagok (pl. cukor, kisebb fehérjék) visszaszívódása kevésbé hatékony, mint nem várandós állapotban.

Ezzel magyarázható, hogy ezen anyagok előfordulása a vizeletben szövődménymentes esetekben is előfordulhat.

A cukor (glükóz) megjelenése a vizeletben élettaninak tekinthető, ha a terhességi cukorbetegség ki van zárva.

 A vizeletelvezető rendszerre is jellemző, hogy a terhességi hormonok csökkentik a mozgást, mely a vizelet veséből húgyhólyagba való továbbításához elengedhetetlen.

A húgyvezetékek tónusa csökken.

A vesemedence kitágul.

Az egyre növekvő méh fizikai akadályt képezhet, elnyomhatja a húgyvezetékeket és így a vizeletelvezetés nehezítetté válik. Nagyobb eséllyel lesz először a jobb oldali húgyvezeték érintett, mert normális esetben a méh kissé jobbra dől, de ez nem zárja ki a bal oldal érintettségét is. Ilyenkor kitágulnak a húgyvezetékek, a vesemedencék és pang bennük a vizelet. A pangó vizeletben elszaporodhatnak a baktériumok és még akár vesemedence gyulladás is kialakulhat.

A leggyakrabban jelentkező panasz a hátfájás. Sajnos gyakran a növekvő pocaknak, a súlypont megváltozásának, az egész napos fáradozásnak tekintik ezt a kellemetlen tünetet. A kismama panaszkodásaira gyakran hallhatja a “terhességi velejáró” kifejezést, pedig ennél sokkal többről van szó. A hátfájáshoz a húgyvezetékek lefutásának megfelelően kétoldali alhasi görcsös fájdalom is társulhat, mely a combtőbe, a külső nemi szervek környékére is kisugározhat.

Egyszerűen meg is lehet szüntetni a kellemetlen panaszt:

  • naponta többször legalább 10-15 percig “térd-könyök helyzet” gyakorlása, azaz négykézlábra állás, mert ilyenkor előesik a terhes méh, nem nyomja el a húgyvezetékeket és el tud folyni a vizelet (ennek egy könnyített verziója, amikor a kismama a kedvenc sorozatát úgy nézi, hogy közben egy puha ágy tetején a könyökén támaszkodva a két sípcsontjára nehezedik)
  • bőséges folyadékfogyasztás
  • ha olyan helyen dolgozik, ahol a térd-könyök helyzet nem kivitelezhető, akkor naponta többször végezzen egyszerű törzshajlításokat (függőleges álló testhelyzetben a felsőtestét előre hajlítja, ott megtartja pár másodpercig, aztán vissza, azaz hátizom erősítő gyakorlatokat) 

13690996_1067047673330469_7331981318397684193_oA terhesség első felében a megnagyobbodott méh nyomja a húgyhólyagot gyakori vizeletürítési ingert okozva. Amikor a méh kiemelkedik a kismedencéből csökkenhetnek, akár el is múlhatnak ezek a panaszok. De az utolsó harmadban újra jelentkeznek, mert akkor  a babának a feje (vagy a popsija) újra nyomást gyakorol a húgyhólyagra.

A terhesség egész idejére jellemző, hogy vizeletürítést követően is marad vizelet a hólyagban. Ezért az hamarabb telik meg és gyakrabban jelentkezik vizeletürítési inger is. A pangó vizeletben sajnos a baktériumok is elszaporodhatnak, főleg, hogy ha még cukorürítés is társul hozzá. Ezért olyan fontos a gyakori vizeletvizsgálat.

 Jövő héten a várandósság pszichés változásaival várlak benneteket, de addig is igyatok sok folyadékot és  “térd-könyök helyzetben” nézzétek a kedvenc sorozataitokat!
 

dr. Kerekes Tímea

Szülész-nőgyógyász 

RTM – Rectus Training Módszer kidolgozója

PreKanga Várandós torna oktató

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!