A köznyelvben a várandósságra nem csak a terhesség szó használatos, hanem a “másállapot” is. Ez a megváltozott állapot utal az idegrendszeri és pszichés változásokra is. Ennek feldolgozása nagyban függ a várandós személyiségjellemzőitől, az életkorától és terhesség milyenségétől. De nagyban meghatározza a párkapcsolatának stabilitása is.
Általánosságban jellemző:
- a hangulati ingadozás
- fokozott érzékenység
- ingerlékenység
A terhesség első harmadában a fáradékonyság, a bágyadtság, és a fokozott alvásigény közérzeti zavarok kialakulásához vezethet. A fokozott alvásigény tiszteletben tartása, a korai lefekvés és a napközbeni pihenések mindenkire jó hatással lehetnek.
A terhesség bekövetkezése, főleg, hogy ha már régen tervezett és óhajtott, természetesen örömöt generál a kismama és a család életében.
De megjelenik a bizonytalanság a növekvő embrió egészséges fejlődése, a családi élet magváltozása, esetleg a kellemetlen koraterhességi tünetek (hányás, hányinger, puffadás) miatt.
A kismama nem csak tanúja, hanem aktív résztvevője lesz a testében végbemenő fizikai változásoknak.
A második harmadban az egyre növekvő pocak és a magzatmozgások észlelése a kismama lelki állapotát stabilabbá teszi, kiegyensúlyozottabb lesz.
Általában pozitív irányba változik meg a saját testéről kialakított képe. Büszkén “mutogatja” a pocakját.
A környezete számára egyhangúnak, búskomornak tűnhet olykor, hisz a külvilág gazdag ingerei helyett inkább befele figyel, a magzattal próbál kapcsolatot kialakítani. Elkezdődik a tervezgetés a közös jövőről, a szülésről és folytatódik az ábrándozás a növekvő magzatról.
A terhesség utolsó harmadát megint az “elnehezült” közérzet dominálja. Egyre fokozódik a partnerre támaszkodás és a társas támasz igénye főként a közelgő szülés miatt megjelenő nyugtalanság ellensúlyozására.
Esetenként még depressziós hangulat is kialakulhat. A kismama jóga, a meditáció és relaxáció kifejezetten ajánlott a szorongó terheseknek.
Természetesen azt se felejtsük el, hogy a rendszeres mozgásnak nem csak a terhesség alatt jelentkező kellemetlen tünetek csökkentésében van szerepe, hanem tökéletes közérzetjavító is egyben.
A szüléstől való félelem mindenkiben csírázik. Ilyenkor érdemes részt venni szülésfelkészítő tanfolyamokon, mert a felmerülő kérdések nagy részére választ kap az érdeklődő. Mivel ezeken a tanfolyamokon csoportosan vesznek részt a többiek kérdései, aggályai, szempontjai minden résztvevőt gazdagítanak. A csoporthoz való tartozás élménye, a társas támasz önbizalom erősítő hatással bír és külön előnye, hogy az összetartozás a szülést követő időszakra is baráti támogatást biztosít.
Mivel a leendő apák is részt vehetnek ezeken a tanfolyamokon és nem csak az egyes vizsgálatokon, aktívan élhetik meg a várakozást és ez a pár összetartozását növelheti. Az sem elhanyagolandó, hogy sok apa a szülésfelkészítő alatt kap kedvet az együtt szüléshez. A szülésfelkészítő tanfolyam során alkalom nyílik szülőszoba látogatásra is, ekkor a csoportot vezető szülésznő részletesen bemutatja a helyiségeket, így szüléskor nem egy idegen környezet fogadja a szülőnőt.
Tehát mozogjatok rendszeresen, kismama tornázzatok, jógázzatok, meditáljatok, relaxáljatok, szeressetek.
PS: külön köszönet a csodálatos fotókért Szigetvári Sára fotósnak, aki előszeretettel dolgozik kismamákkal is. A munkáit megnézheted az alábbi oldalakon:
https://www.facebook.com/Sarah-Photo-226668050822655/?fref=ts
https://www.facebook.com/sara.szigetvari?fref=photo
Üdvözlet,
dr. Kerekes Tímea Szülész-nőgyógyász RTM – Rectus Training Módszer kidolgozója PreKanga Várandós torna oktató |
![]() |
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: