Fontos tudni, hogy a sportolás, különösen ennek pár formája nagyon megterheli a gátizmokat. Ezzel véletlenül sem arra biztatlak, hogy válts sportot, főleg arra nem, hogy ne sportolj! Hiszen ha rákényszeríted magad egy olyan mozgásformára, amit nem élvezel, akkor lelkileg ártasz magadnak, a sport pedig szépen elmarad. Arra bíztatlak, hogy a sportolást mindig gátizom tornával fejezd be. (Vagy este a napodat)
Különösen terhelő a női gátnak (de a férfiakénak is)
– erőemelés, súlyemelés
– küzdősportok
– futás betonon
– kerékpározás, lovaglás
– stepp aerobic, erős ugrálásokkal járó mozgásformák.
A várandósság 9 hónapja alatt fokozatosan növekvő méh súlya, a hormonális hatások miatti szöveti és izom gyengeség, a szülőcsatornán áthaladó magzat – de ezen kívül az ülő életmód, a helytelen testedzés (főleg posztnatális időszakban) – mind-mind gyengítik a gátat.
A gátizom gyengeség első jele, hogy nemi élet közben levegő kerül a hüvelybe (de ez tapasztalható egy fordított testhelyzetben végzett gyakorlat, pl. fejen állás, gyertya póz után is). A következő jellemző tünet, hogy ha teli van a hólyag, akkor nevetésre, köhögésre, erőlködésre elcseppen a vizelet (inkontinencia). Később ez súlyosbodik, majd akár szerv süllyedés is kialakulhat.
De, az aranyér-problémára is segítség a medencefenék erősítő tréning. A laza izomzat engedi kitüremkedni a végbélnél az ereket!
· Megfelelő, egyenes testtartás álló- és ülő testhelyzetben, séta közben. Ha teheted, kerüld a hosszas ülést.
· Helyes testtartás a babakocsi tolása közben.
· Ne emelj nehéz súlyt, inkább húzd, vagy told (egyenes testtartással). De még jobb, ha segítséget kérsz egy erős férfitől! (A férfiaknak erősebb a medencefenék középső rétege, ami ilyenkor nagy terhelést kap)
· Cipekedésnél oszd el egyenletesen a súlyt a két oldaladon.
· Amikor teheted, ne széken, hanem földön ülj, vagy térdelj a lábujjaidon támaszkodva.
· Amikor állsz – pl. pelenkázás vagy főzés közben, állj úgy, hogy az egyik lábad a másik előtt legyen.
· Ne hordj szűk farmert, vagy szoros övet a csípődön, ami a hasat nagyon nyomja. Ilyenkor túl nagy a nyomás a medence fenéken, és a hasi légzés is lehetetlen, ami a vérkeringést rontja ezen a területen.
· Ha elgyengültek a medence fenék izmai: olyan babahordozót válassz, amelyik részben a súlyt a válladra terheli, és leveszi a nagy terhelést a medencédről. (pl. Mei Tai, hordozó kendő, csatos hordozó). Ha a baba 5-6 kg-nál nehezebb, a háton hordozást válaszd. A medencefenék terhelése szempontjából ez kíméletesebb.
· Gyenge izmok esetén betétet használj tampon helyett.
· Ne tartogasd a vizeletet
· Találj magadnak egy időpontot, amikor erősíted a gátad izmait. Pl. lefekvés után, elalvás előtt, vagy tévé nézés közben tökéletes az időpont és a testhelyzet.
A gátizom gyakorlatok végzésére az ideális testhelyzet a fekvő vagy a fordított testhelyzet, de ha erre a gyerekek mellett nem marad időd, inkább végezd állva, mint sehogy (ha nincs komoly szervsüllyedés, “csak” a tónusban tartás a cél).
Fekvő testhelyzetben emelheted a csípődet, vagy felteheted a lábad a falra, egy székre. (Cystocele esetén ne így végezd, de jó esetben akkor Te már tudod, hogy mit, mikor és hogyan). Fordított testhelyzetben pl. gyertya tartásban vagy fejen állva még hatásosabbak a gyakorlatok. Viszont fontos, hogy ez a menzesz első 3 napján nem javasolt testhelyzet.
A hasizom regenerálásnak is fontos alapeleme a gátizom torna, de ilyenkor kis módosításokkal, és nem minden testtartásban előnyös végezni. (Kérdezd meg Rectus Training Módszer – RTM oktatód)
A medencefenék aktiválást, a gátizmok erősítését érdemes szakembertől megtanulnod, de utána már könnyen beépíted a mindennapi életbe.
Addig is itt egy kis segítség:
Tőkés Renáta
Fitness edző, Pre- és posztnatális edző (AFPA),
Okleveles Kangatrainer,
PreKanga és KangaBurn edző,
RTM – Rectus Training Módszer Alapító,
Foam Roller és AcuTape terapeuta,
Babahordozási tanácsadó,
Beactive Állapotos torna a személyi edzésben oktató
Kangatraining Magyarország Országos Vezető
|
|
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: