Korábban ITT már írtam arról, hogy mi a kapcsolat a pulzus és az edzés között, hogyan kell mérni, milyen céltartományok vannak.
Ha megszoktad a pulzusod figyelését, akkor ez a szokás a várandósságod alatt is elkísér. Hirtelen változásokat tapasztalsz, a nyugalmi pulzusod is magasabb, az edzés alatt is más értékeket tapasztalsz. Ilyenkor jön a kérdés:
“Miért megy a pulzusom 180 fölé, amikor aerobicozom?”
Ami ezt jelenti:
“Biztonságos a babámnak, ha ilyen magasra engedem menni a pulzusomat?”
A válasz – mint a várandósoknál általában – Attól függ.
A pulzus értéke függ:
- testedzés típusától
- testedzés intenzitásától
- testedzés időtartamától
- genetikától
- kortól
- fittségi állapottól
- hidratáltságod fokától
- maximális pulzusod értékétől
- nyugalmi pulzusod értékétől (ami várandósan 100/perc is lehet, és eddig még elfogadható)
- környezeti tényezők (hőmérséklet, pára, napszak)
- napi állapotod: mennyit ettél, mennyit aludtál stb.
- VÁRANDÓSÁGOD előrehaladottságától (az edzett hölgyek, akik mérik a pulzusukat, terhességük első tüneteként vehetik észre az edzés alatt hirtelen a megszokottnál magasabb pulzust)
Várandósan az edzés hatás figyelését pulzus kontrollal csak úgy lehet megbízhatóan monitorozni, ha folyamatosan méred a pulzusod, csináltad ezt várandósságod előtt is és figyelembe veszel minden, fent említett tényezőt.
Például a 180-as pulzusra vissza térve: ha az edzésed alatt ilyen magasra meg a pulzusod, nem kell feltétlen megijedni, ha ez a terhesség elején fordul elő, egy fitt várandósnál. De nagyon komolyan kell venni a 3. trimeszterben.
Fontosabb, hogy a tested jelzésire figyelj. Arra, hogy hogyan érzed magad a testedzés előtt, alatt és után.
Erre van egy jó kis értékelő skála is: a Borg-féle RPE skála. Ezzel a skálával számszerűsíteni tudod a teljesítményedet, egyszerűen, gyorsan.
Ha használod ezt az értékelést, az 5-7-es szintet célozd meg várandósan. Minimum heti háromszor, minimum alkalmanként 30 percig végezz olyan testedzést, mely nem erőltet meg annyira, hogy ne tudj beszélgetni.
De ha mindenképpen a pulzus kontrollt választod, mert biztosabban érzed, az alapszabály ilyenkor az, hogy a pulzusod ne legyen magasabb 140-145-nél. (De ne felejtsd: nem minden nőnek jelenti ugyanazt a megterhelést a 140-es pulzus.)
A lényeg, hogy mozogj – ha orvosod engedi – mert a testedzésnek várandósan nagyon sok pozitív hatása van mind a babádra, mind rád! Erről később írok 🙂
Tőkés Renáta
Fitness edző
Pre- és Posztnatális Fitness Specialista (AFPA)
RTM – Rectus Training Módszer kidolgozója
Kangatraining Magyarország Országos Vezető
Foam Roller és AcuTape instruktor
NMPT instruktor
|
|
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: