Anya, nő, sport.

Levezetés fontossága edzés után

Sokan úgy gondolják, hogy az edzés utáni levezetés csak időpazarlás. Pedig épp ellenkezőleg: a levezetés éppen olyan fontos, mint a bemelegítés, ezzel csökkentheted a sérülések előfordulásának esélyét, helyreállítod a tested egyensúlyát.

Testedzés alatt az izomrostok, ínak, szalagok stressz hatás alatt vannak.  Salakanyag termékek halmozódnak fel a testedben. Edzés után a szervezetnek szüksége van arra, hogy a keringésed és testhőmérsékleted fokozatosan álljon vissza, hogy az izmoknak időt adj regenerálódni.

Levezetés

Edzés alatt amikor az izmokat megfeszíted, a vért a szív irányába préselik. Amikor az izmok ellazulnak, az erek megtelnek vérrel. Tehát az izmok váltakozó megfeszítése és ellazítása növeli a vér áramlásának sebességét a testedben. Amikor abba hagyod az edzést, a láb izmai is abba hagyják a vér gravitációval szembeni pumpálását, és a vér elkezd felhalmozódni a lábszáradban, bokádban. Ez extra terhelést jelent a lábad erein kívül a szívednek is, mert innentől kezdve a szívnek egyedül kell a nagy mennyiségű vért kezelnie.

Várandóság alatt kiemelten fontos, hogy a hirtelen leállás ezen következményeit elkerüljük, mert ilyenkor kevesebb oxigén jut az agyba és a magzathoz is! Terhes nők ilyenkor szédülést, gyengeséget érezhetnek, akár ájulás is lehet a vége. Tehát a kismamáknak különösen fontos, hogy edzés közben és edzés után kerüljék a hirtelen teljes megállást, mozdulatlanságot.

A levezetés segíti a keringés helyre állítását, megelőzi a vér lábakban való felgyülemlését, segíti az oxigén és a tápanyagok izmokhoz , ínakhoz, szalagokhoz való eljutását, segítve ezzel a regenerációt.

A hatásos levezetés 4 lépése:

  1. Az edzés fő részben alkalmazott, keringési rendszerre ható, alacsony intenzitású ciklikus mozgás, azért, hogy a kapilláris hálózat nyitva maradjon. Alacsony intenzitású aerobic mozdulatok, séta, lassuló kerékpározó mozgás stb. Ennek a résznek a célja a bemelegítés végén elért pulzusszámig történő megnyugvás.
  2. Nyújtás, különös figyelemmel a megdolgoztatott izmokra. Cél a regenerálás, savasodás mértékének csökkentése, mozgáshatár növelés.
  3. Test ellazítása, pihentetése, akár tudatos légzéssel, relaxációval.
  4. A test „újratöltése”, folyadék fogyasztással és megfelelő tápanyag bevitellel.

Összefoglalva

A levezetés elhagyása a keringési rendszerben traumát okoz! A szívnek kell egyedül a nagy mennyiségű vért kezelni, ez okozza a traumát.

Fontos, hogy az intervallum edzések alatt is kerüljük a pihenő szakaszokban a teljesen leállást, mert ennek hatása ugyanez – szív problémákhoz vezethet!

Sprint után is ezért kell tovább kocogni, majd sétálni, és az aerobic edzések végén is lassuló és kisebb intenzitású mozdulatokkal pörgetni kell még kicsit a vérkeringést. Tehát ne hanyagold el, az egészségeddel játszol, ha ezen spórolsz időt, de az izomlázat is ezzel előzöd meg – így a következő edzésedet is hatékonyabbá teszed, ha még pár percet rááldozol a levezetésre.

 

Tőkés RenátaTőkés Renáta
Fitness edző, Pre- és posztnatális edző,
Okleveles Kangatrainer,
PreKanga és KangaBurn edző,
RTM – Rectus Training Módszer Alapító,
Foam Roller és AcuTape terapeuta,
Beactive Állapotos torna a személyi edzésben oktató
Kangatraining Magyarország Országos Vezető

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!