Miért hallottuk ezt már kislány korunkban, általában a kisfiúktól?!
(Tény, hogy már az oviban is nagyobb jelentőséget kapott nálunk a wc látogatás. Szerettünk párban menni, ott őrködni, amíg a másik végez, és susmusolni, időzni kicsit… Aztán később jött a „ne nevettess, mert bepisilek”. Utána, hazaérve az iskolából, táska ledob, félre ronda népség! Irány a… Majd családi munkahelyi kirándulásokon kaptuk meg: már megint a csajok miatt kellett megállni! Aztán, amikor a baba súlya nyomta a hólyagot… Vagy amit az Édesanyátok, Nagymamátok már átélt: a változókorral érkező vizelettartási gondok… )
Mert a férfiak szokásrendszere (bárhol állva tudnak), és anatómiája (kb. 20 cm-s két kanyaros húgycső) tetemes előny a mi ülős/guggolós módszerünkhöz, és a 4 cm-es egyenes húgycsövünkhöz képest.
És mert a lányok-nők-asszonyok életében van három olyan életszakasz, amin áthaladva a medencealap ereje csökken, és ez is okozhat vizeletvesztést. Melyek ezek?
- a fogamzóképessé válás (a menstruáció érkezése)
- az áldott állapot és a szülés
- a menopauza
Normális esetben 3-4 dl vizeletet tárolunk, és könnyedén eljutunk a wc-ig, ahol akaratlagosan ürítünk cseppmentes állapotig. Tudom, hogy nincs mindig így!
Ha közületek valaki tapasztalt már bármilyen váratlant és kellemetlent e területen –akár átmenetileg is, és azt hitte, hogy ez biztos, hogy csak vele fordul elő, akkor most segítek beazonosítani a „mumust” !
Az inkontinencia fajtái:
- Sürgősségi, vagy késztetéses inkontinencia (urge): olyan, hirtelen érkező, kóros mértékű vizelési inger, hogy az érintett nem ér el a kishelyiségig. (Akinek ez a baja, feltérképezi a tervezett útvonal menti „lehetőségeket”, illetve nem szívesen megy el otthonról.) Idősebb korban gyakoribb. Orvosi diagnózis, gyógyszeres kezelés a megoldás.
- Túlfolyásos inkontinencia: A hólyag túlfeszüléséből adódó akaratlan vizeletvesztés, ami mindig jelentős mennyiségű maradékkal (residium) jár. A megelőzés nagyon fontos: ha menni kell, menjünk! Ne tartogassuk, mert a hosszan tárolódó vizelet hatására a hólyag túltágul, mi pedig nem érzékeljük az ingert.
- Reflex inkontinencia: Kimutathatóan idegrendszeri eredetű. Csak napközben jelentkezik, a gyakori vizeletürítés erős görcsös fájdalommal jár, ami az alhas két oldaláról a combok felé sugárzik. Tünete az elnyomhatatlan vizelési inger.
- Éjszakai bepisilés (enuresisnocturna): gyereknél felnőttnél egyaránt előfordul. A szervi ok keresés mellett a lelki háttér feltárása nagyon lényeges. A feszültség nagy rizikófaktor.
- Pszichogén inkontinencia: Nincs kimutatható anatómiai és funkcionális rendellenesség. Jellemzően szorongás, félelem, izgalom hatására, vagy külső látott hallott inger következtében csorran el… Ide tartoznak a mentálisan vagy fizikailag súlyosan leromlott betegek vizelet-visszatartási rendellenességei is.
- Fisztulákkal együttjáró inkontinencia: baleseti sérülések, műtéti, szülési szövődmények, rosszindulatú daganatok miatt végzett besugárzások után létrejöhetnek a húgyutak és a nemi szervek között vizelet
- Stresszinkontinencia (SI):Hát, ez az, amit ha nem is tapasztaltál, de már láttál olyat, aki igen! Ez a ne nevettess, mert bepisilek, és a keresztbe tett lábú tüsszentés, és a nem tudok szökdelni, stb. Definiciója: megerőltetéskor, hasi préskor fellépő akaratlan vizeletvesztés. Oka, hogy megnő a hólyagban a nyomás, és azt nem tudja ellentartani a húgycső. Tehát a vizelet inger nélkül távozik. Mennyiség lehet az 1-2 cseppestől, a teljes hólyagkiürülésig. Az SI felosztása súlyosság szerint:
- fokú: erős hasi présnél jelentkezik (köhögés, tüsszentés, nevetés, orrfújás, szökdelés, ugrás)
- fokú: már lépcsőn járásnál, vagy munkavégzésnél is (futás, hasizomgyakorlat közben, emelésnél)
- fokú: amikor kisebb terhelésre is elfolyik a vizelet (járkálás, állás, ülésből felállás)
SI-re hajlamosító tényezők: a gátizmok elgyengülése, várandósság, szülés, záróizom tágítással járó műtétek, krónikus köhögés-tüsszentés, dohányzás, elhízás, gyakori stressz, székrekedés, izomlazító gyógyszerek, ülőmunka, fizikai munka, kötőszöveti gyengeség.
Ijedelemre semmi ok!
Ha van problémád, nézz szembe vele, és keresd meg a megoldást! (Szívesen segítek.) Ha nincs, akkor tegyél meg mindent, hogy ne is legyen! Jó hírem van: A hólyag egészsége hosszan megőrizhető, ha figyelünk a védelmére. A folytatásban arról írok majd, hogy hogyan kell „jól” pisilni, és még mit tehetsz a hólyagodért! 🙂
Lehóczki Laura
Hormonegyensúly tanácsadó, Medencefenék torna tréner, Grafológus
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: