A rendelkezésre álló felmérésekből úgy tűnik, hogy élete során a nők mintegy harmada-negyede van kitéve valamiféle férfiak által elkövetett erőszaknak.
Statisztikák szerint, a fiatal lányok és fiúk is (!) 1/3-ával – felével történik valamilyen szexuális visszaélés a 18. születésnapja előtt.
Sajnos ezek a statisztikák nem a valós képet tükrözik, mert sok bántalmazott nem jelenti a történteket, illetve vannak olyan esetek, melyek fizikailag nem bizonyíthatók, de mégis zaklatás, molesztálás kategóriába tartozik!
Fiatal korod felbátorítja a támadót, mert azt gondolja, lehet, azt sem tudod, mi történik veled, vagy nem mersz nemet mondani, nem mersz védekezni. A legnagyobb előnyöd a támadóval szemben a tudás. Ha tudod, hogyan védheted meg magad idegenekkel szemben, tudod, hogyan ismered fel és hogyan kerülheted el az ismerősök által elkövetett zaklatásokat, bántalmazásokat, hogyan kezeled a napi inzultációkat.
Rossz dolgok nem csak azokkal történnek, akik rossz társaságba keverednek. Mindenkinek lehet az ismerős körében zaklató, az idegenek meg nem válogatnak, ha elér téged, téged bánt.
Minden emberben megvan a védekezésre való készség, de sajnos a társadalmi szemlélet (nőknél gyengébbik nem), a neveltetésünk (légy udvarias, halk, fogadj szót a felnőtteknek stb.) sokszor erősebb hatással van tudatunkra, mint ez az ösztön. Nagyon gyakori sajnos az a jelenség, ha egy fiatalt inzultálnak, molesztálnak, akkor ledermed, és tűr, ahelyett, hogy egy jól irányzott ütéssel vagy rúgással, vagy egyszerű szabadulási technikával, vagy akár csak hangoskodással megpróbáljon szabadulni.
Tehát az, hogy hogyan védekezel, nem attól függ, hogy milyen edzett, milyen erős vagy, hanem nagyobb részben a lelki felkészültségedtől.
Fejben játszd le életed veszélyesebb szituációit – például ha mindig sötétben mész haza, nézd végig az útvonaladat, találd meg a menekülési lehetőségeket, képzeld el, hogy merre futsz, kitől kész segítséget. Képzeld el agyban, hogy mit csinálsz, ha valaki megragad azon a bizonyos sötét sarkon stb.
Mi fontos még?
Határozott kiállás
A legtöbb vitát kezdeményező ember valójában nem akar verekedni. Ha nyugodt, határozott maradsz és nem mutatod a meghátrálás jeleit, az sokszor elbizonytalanítja a kötekedőt.
Figyelj arra, hogy állsz. Ne az eget nézd, ne bambulj meredten a lábad elé, hanem már állásodban is mutass magabiztosságot, aktív figyelmet.
Ha már velünk szemben áll a gyanús személy, figyeljünk a perifériás látásunkkal arra, hogy mozdul-e. Nézzük meg, hogy hogyan tartja a kezét, van-e benne valami eszköz, amit fegyverként használhat.
Veszélyes helyek elkerülése
Ha nem tudjuk elkerülni, hogy éjszakai menjünk valahová, fontoljuk meg, merre menjünk. Inkább a hosszabb, de biztonságosabb utat válasszuk, mint egy kivilágítatlan közt, amin átvágva hamarabb haza érünk…
Ne hallgassunk zenét, ne a telefont nyomkodjuk, hanem figyeljük a környezetünket. Ha egy banda jön veled szembe, inkább menj át az út másik felére.
A hangos kopogós cipőt inkább vedd le, és menj mezítláb – persze ha ezt az időjárás megengedi.
A táskádat ne lóbáld, ne a könyék hajlatba lógatva vidd, hanem szorítsd magadhoz. Jól jöhet, ha a táskád valamely tartozékát már kézbe fogod, mint esetleges önvédelmi fegyver.
És az örök igazság: a legjobb védekezés a támadás.
Ha biztosak vagyunk abban, hogy az ellenfél támadó szándékú, lepjük meg, és mi támadjunk először.
3 dolgot kell tudatosítanod:
- rossz dolgok nem csak másokkal történnek
- rossz dolgok nem csak azokkal történnek, akik rossz társaságba keverednek
- meg tudod védeni magad – ütni, rúgni, kiabálni és elfutni igenis KELL!
TEHÁT:
-
Fiatalként a legnagyobb előnyöd: a meglepetés ereje – hiszen az elkövetők nem gondolnak arra, hogy fiatal lányként bátran és gyorsan cselekedni mersz, inkább azt várja, hogy állsz, és hagyod.
Példa: fogdos a tömött buszon? Kiálts fel, hogy „Ez a férfi fogdos!” és erősen üsd le magadról a kezét.
-
Legyél tisztában a fogalmakkal, tudd, hogy mikor történik milyen visszaélés veled. Tudd, hogy mihez van jogod. Ha ezzel tisztában vagy, a veszélyes helyzeteket is könnyebben elkerülöd, javul az ítélő képességed.
-
Merj segítséget kérni – igen, a szüleidtől, de ha tőlük nem, hát egy másik felnőtt ismerősödtől.
-
Tanulj egy kis testi önvédelmet is.
-
Menekülj, amint alkalom adódik rá.
Tőkés Renáta
Akit érdekel egy tömör általános összefoglaló az agresszióról, annak sajátosságairól, annak ajánlom a következőt:
http://egyvilag.hu/temak.shtml#temaid068
(A legfelső sor a kép tetején, “Agresszió”. Az írás doc és pdf formátumban tölthető le. Ez egyébként egy nagyobb mű egy darabja, mely megpróbálja módszeresen, de azért érthetően elmagyarázni, hogyan működik a világ.)