Anya, nő, sport.

Várandósságra készülve

Várandósságra készülve

Tudod már, hogy hamarosan gyermeket szeretnél. Talán pontosan ki is találtad, hogy mikor vágtok bele a “baba-projektbe”, talán úgy vagy vele, hogy ha jön a baba, akkor jöjjön.

De tudod-e, hogy már a várandósság ELŐTT sokat tehetsz azért, hogy egészségesebb legyen a babavárás időszaka, könnyebb legyen a terhesség – amit azért nem hiába nevezünk így – és könnyebb legyen a szülés utáni időszakod? Már most tehetsz azért, hogy gyorsabban regenerálódj, hamarabb nyerd vissza erődet és régi formádat.

Kezdj el tudatosan készülni, a babádért, a saját egészségedért, a könnyebb várandósságért, a szülés utáni időszak testi- és lelki megpróbáltatásainak nyugodtabb viseléséért.

Nem csak magadnak, a babádnak, és a párodnak is jobb lesz 🙂

Néhány tanács, hogy mire figyelj:

1. Sportolj! 

Heti 3-4 edzés mindenkinek ajánlott az egészségmegőrzés szempontjából. A várandósság alatti mozgás meg kiemelt jelentőségű nem csak az anya, de a baba egészsége miatt is! Viszont várandósan neki állni mozogni nehezebb, ezért már a várandósság előtt szoktasd magad a sporthoz. 

Szentelj kiemelt figyelmet a has-, a hát- és a gátizmainak!

Ha időben megerősíted a hátad és a hasad, sokkal kisebb eséllyel fog gyötörni derék fájás várandósságod alatt. Kisebb lesz a súlygyarapodás, könnyebben regenerálódik a tested a szülés után. 

Tanuld meg már most, hogyan erősítsd a gátizmaidat, hiszen óriási tehernek lesznek kitéve a várandósság alatt is.

Aki mozog, jobban viseli a tipikus terhességi tüneteket. Javul lesz a vérkeringés a lábakban, jobb lesz a testtartása, és még sorolhatnám hosszú-hosszú oldalakon át a mozgás előnyeit. 

Statisztikák kimutatták, hogy az aktív nők sokkal hamarabb nyerik vissza korábbi formájukat inaktív társaiknál. 

Aki nem mozog a várandósság előtt és alatt, gyermekenként átlag 5 kg súlytöbblettel folytatja életét, amit nagyon nehezen vagy egyáltalán nem tud leadni. 

Talán hallottál már a Rectus Diastasisról is, az egyenes hasizmok eltávolodásáról. A vizsgálatok azt mutatják, hogy a kialakulása főleg genetikai, ugyanakkor a tapasztalat az, ha folyamatosan és tudatosan oda figyelsz, akkor a szülés utáni regeneráció gyorsabb lesz, sőt, a kialakulás mértékét is csökkenteni lehet. 

2. Válts tudatosabb, egészségesebb táplálkozásra!

Ha megfelelően táplálkozol, akkor nem csak feltöltöd a szervezeted a megfelelő vitaminokkal, ásványi anyagokkal, de csökkented a méreganyagokat, és növelheted a teherbe esés valószínűségét is. Mivel? Az alkohol például bizonyítottan csökkenti a termékenységet, a spermiumok mozgását. De ugyanez a helyzet a túlzott kávé / koffein fogyasztással is!

Fontos, hogy már a várandósság alatt megfelelő legyen a folsav bevitel, mert a folsav védi a DNS-t, segít megelőzi a magzati fejlődés zavarait. A cink, vas, C-vitamin és még sok más vitamin és ásványi anyag megfelelő mennyisége a szervezetedben ilyenkor nagyon fontos. 

3. Tedd le a cigit! 

– ha még dohányzol egyáltalán. A cigaretta nem csak a termékenységet csökkenti, de káros a spermiumokra is, komoly magzati károsodásokhoz vezethet, valamint növeli a koraszülés kockázatát. A legbiztosabb, ha a várandósságra készülvén nem csak te, de párod is leteszi a cigarettát. Babátok egészsége megéri, hidd el.

4. Találj magadnak valamilyen stressz levezető technikát. 

Várandósságra készülve

A mai világban már sokan nem csak az egészséges stressznek vagyunk kitéve, hanem a túlzásba vitt stressz szintje is megnövekedett. De azért ne feledd, hogy a stressz egy bizonyos mértékig normális jelenség. 🙂 Ha jól érzed magad, amikor pörögsz, szereted a munkád, akkor nem kell aggódnod. De ha aggaszt, ha fáraszt, akkor már érdemes oda figyelni rá. A túlzott stressz nem csak a Te egészségednek rossz, de nehezíti a teherbe esést és a babádra is ártalmas lehet. Vannak vizsgálatok, melyek kimutatták, hogy különféle betegségek gyakoribbak a stresszes szülők babáinál. 

És itt visszatérek az 1. ponthoz: a sport nagyon jó stressz levezetési technika 🙂

 

 

Készülj tudatosan a várandósságra! Hidd el, megéri!

Várandósságra készülve

Tőkés Renáta

Fitness edző, Pre- és posztnatális edző (AFPA),
Okleveles Kangatrainer,
PreKanga és KangaBurn edző,
RTM – Rectus Training Módszer Alapító,
Foam Roller és AcuTape terapeuta,
Beactive Állapotos torna a személyi edzésben oktató
Kangatraining Magyarország Országos Vezető

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!