Nagyon népszerű manapság a funkcionális edzés a köztudatban. Elnevezése arra utal, hogy azokat a gyakorlatokat fejlesztjük tökéletesre, melyeket a mindennapi élet során használunk. Szülőként rengeteg olyan gyakorlat van, amivel nap, mint nap találkozunk. Nézzük sorban.
A rettegett Guggolás
Számoltad már valaha, hogy hányszor kell lehajolnod naponta egy-egy játékért, elpottyant kekszért, kölesgolyóért? A félelmetes LEGO darabokról már ne is beszéljünk! Persze jó esetben guggolsz és nem hajolsz, hogy összerántsd azt a kupit a földről. Éppen ezért nagyon fontos megtanulni a megfelelő technikát, hogy a gátizmaid, a hasizmod és a gerinced is védve legyen. Már az edzés alatt el kell sajátítani a helyes technikát és megerősíteni az adott izomcsoportokat. Ami azt jelenti, hogy (maximum) csípőszéles terpeszben állva, talpszélek párhuzamosan, gerinc egyenes, lapocka zárva, has tónusban. A helyes tartásra fokozottan figyelni kell, nehogy többet ártsunk magunknak. Nem toljuk ki a feneket és a hát sem púpos. Hátfájás esetén – ha fennáll ez a probléma – nem csak a hát, de a körüli izomcsoportokat is erősíteni kell. A farizmok, combizmok és a core izomcsoportok célzott edzése javasolt.
A popóbarát Kitörés
Ha kettesével szeded felfelé a lépcsőket, mindkét kezedben bevásárlószatyorral, akkor te vagy a kitörés nagymestere. Már csak a helyes technikát kell elsajátítanod. És ha mindeközben még hátra is kell figyelned, hogy a két éves hogy szedi a lépcsőfokokat, akkor már a funkcionális edzés egyik alap gyakorlatánál vagyunk. A kitörésnél is nagy szükség van erős farizmokra, stabil core izmokra és a combizmok is nagy szerepet játszanak a jó kivitelezésben. A szülést követő első 5-6 hónapban nem ajánlott, hiszen a méhszalagok megnyúlhatnak, ami a medencealapi izomzat elgyengülését okozhatja. Fontos, hogy a tartásod egyenes legyen, a fejtetővel nyújtózz felfelé és a medencéd megbillentve, azaz a szeméremcsontodat irányítsd felfelé a köldököd felé, így a medence pontosan jó helyre kerül. Ha a tartásod beállítottad, már csak a térd megfelelő pozicionálására kell figyelned, mégpedig sosem kerülhet a térd a lábfej elé, és már indulhat is a fenékformálás.
Csavarással járó mozdulatok
Ha folyton folyvást hátrafelé pillantgatva figyeld a gyermeked, hol az egyik hol a másik oldalt terhelve ezzel, akkor épp a csavarással járó mozdulatokat iskolázod. Ezt tesszük főzés és mosogatás közben, vagy a kocsiban ülve vezetés közben, hacsak hátrasandítasz, mit csinálnak a hátsó ülésen a csöppségek. A csavaráshoz szükséges izmokat egész nap dolgoztatod, csak az a baj, hogy általában aszimetrikusan. Az edződ lesz a gerinced és az izmaid őrangyala, aki figyel arra, hogy az aszimetria szimmetriává csiszolódjon az edzésed alatt. Hiszen a rossz tartással, egysíkúan dolgoztatott izomcsoportokkal nem csak az izomegyensúly felborulását segítjük elő, de akár jó kis porckorongsérvet is gyárthatunk magunknak. Szóval érdemes jól és sokat csinálni a csavarásos gyakorlatokból, megőrizve az egészséges gerincet és csökkentve az esélyét annak, hogy meghúzd a nyakad vagy a derekad egy szimpla hátrafordulásnál.
Az a bizonyos Egyensúly
Jó, jó értem én, hogy törekszel rá persze, de itt most nem a lelki egyensúlyodról van szó és nem is arról hogy lavírozol a gyerek-háztartás-munka ördögi körben, az egyensúlyt keresve de nem találva. Az egyensúlyt megtartó gyakorlatok mind hozzájárulnak ehhez, hogy könnyebben megtaláld az utad. Hiszen az egyensúlyozás koncentrációt követel, a koncentráció pedig egész embert, a figyelem összpontosításával együtt. Szóval koncentrálj az egyensúlyozásra és megtalálod a lelki békédet. Nem véletlenül szerepel a mérlegállás a gyakorlatok között. Koncentrált izommunkát igényel és cserébe teljesen kikapcsol. Próbálj meg kiemelni egy másfél évest a bevásárló kocsiból, vagy az autóba hajolva a középső gyerekülésből a gyermeket, miközben táskák lógnak rajtad, netán egy másik gyermek kezét fogod. Ha nem a megfelelő tartással végzed az izommunkát, nem csak a gerinc kap extra terhelést, de más izomcsoportok végzik el a nem nekik szánt munkát. Fontos tehát a hasizmaid és medencefenék izmaid érdekében is, hogy begyakorolt mozdulatokkal dolgozz a mindennapokban, így elkerülheted a sérüléseket.
És ami a legfontosabb: légy türelmes Önmagaddal, de egyben kitartó is! Ez meghozza az eredményt.
Gunther-Nyitrai Kriszta
Kangatrainer, PreKanga trainer, KangaBurn edző,
Rectus Training Módszer oktató,
4 gyermek édesanyja
E-mail: kriszta@kangatraining.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: