Szülés után bizony előfordul, hogy “azonnal” futni akarunk, mert kell a mozgás, kell az endorfin, kell az “én idő”. Nem létezik pontos dátum, ami megadható, de ha figyelembe veszed az alábbi dolgokat, akkor már magad is el tudod dönteni, mikor jön el az ideje.
A terhesség alatti hormonális változások nem múlnak el a szülés pillanatában – ugyanazok a hormonok, melyek lehetővé tették a szülést, még fél évig nagyon intenzíven jelen vannak a szervezetedben, és hatásuk a szoptatás befejeztéig érzékelhető. Mit jelent ez?
Egy sérülékenyebb testet, mely alapból egy gyengébb állapotban van.
- Az ízületek lazábbak, sérülékenyebbek. A várandósság alatt több teherrel kellett megküzdeniük, plusz még a hormonok hatása… és persze fáradtabbak is vagyunk. Térdfájás, derékfájás, – az ideiglenes, átmeneti állapotból maradandót csinálhatunk – de könnyebben ficamodik a boka is.
- A has. Ha az egyenes hasizmaid eltávolodtak egymástól, akkor bizony az egész törzs stabilitása meginoghatott. Ha 2 cm-nél nagyobb ez az eltávolodás (rectus diastasis), akkor a stabilitás hiánya miatt könnyebben lehetnek futó sérüléseid, a medence fenék izmaira is nagyobb teher kerül, az ágyéki gerincedre is nagyobb teher kerül – és jön a térd fájás, derék fájás, gátizom gyengeség…
- A medencefenék izomzata ilyenkor mindenkinek gyengébb. A regeneráció hiánya, a hormonok hatása -és ehhez jön még a terhelés – ezt olyan mértékben súlyosbíthatja, hogy akár maradandóvá tehetjük az átmeneti problémát. Nem, nem természetes az, hogy betéttel fuss. Csak egy kis türelem, és odafigyelés kell.
- Bokasüllyedés – sokan mesélik, hogy a várandósság alatt egy számmal nőtt a lábméretük. Igazából ilyenkor bokasüllyedés alakul ki – a hormonok és a plusz teher együttes hatásai. Ez megint csak a stabilitás felborulásához vezet, ami majd aztán futó sérülésekhez….
- És a mell. Nagyon vigyázni kell rá – ha ilyenkor nem viselsz jól támasztó sportmelltartót, nagyobb eséllyel ereszkedik meg a mell.
Hiszen a hormonok, a nagyobb súly, a szoptatás, mind közrejátszanak…
Na, nem akarlak elijeszteni, sőt! Hogy döntsd el, hogy mikor kezdesz futni?
Vizsgáld meg a pocakod – van-e eltávolodás az egyenes hasizmok között? Először ezt kell helyre hoznod, ajánlom az RTM – Rectus Training Módszert 🙂
- Kérdezd meg magadtól – van-e gátizom gyengeséged? A gátizom gyengeség első jele, hogy amikor a pároddal együtt vagy, levegő kerül a hüvelyedbe. Van-e ilyen? Van-e akaratlan vizelet elcseppenés? Ha igen, még nincs itt az ideje a futásnak.
- Vannak-e ízületi fájdalmaid?
- Mennyi idő telt el a szülés óta? Ha az első 3 pontra nemmel válaszoltál, a fél éves hormon hatást akkor is vedd figyelembe! Nem azt mondom, hogy néha egy kicsit se fuss. De óvatos cica léptekkel tedd meg, lassan, pocakodat tartva, és csak rövid távon. Ha bárhol fájdalmat érzel, hagyd abba.
Hogy állj neki?
- Hozd helyre a rectus diastasist, ha van.
- Erősíts rá a törzs izmokra, a comb és farizmokra. Még jobb, ha egy szülés utáni regenerációt célzó tornára kezdesz járni, pl. a Kangatraining-re.
- Gátizom torna minden nap! Ha komolyabb problémát érzékelsz, akkor keress fel egy intimtorna trénert!
- Vegyél egy jól tartó sportmelltartót! Akár kettő egyformát, és vedd fel mind a kettőt!
- Gyalogolj! Sokat. Ha lehet, természetes terepen.
- Gyaloglás, futás után mindig nyújts, használj SMR hengert. És végezd el a hasizom regeneráló és gátizom erősítő gyakorlataidat.
- Amíg szoptatsz, ne feledd, igyál többet, ha sportolsz. Nyugodtan szedj vitamint, magnéziumot, nem szégyen kicsit megtámogatni a szervezeted!
Ha készen állsz, akkor csatlakozz az Anya FUT eseményünkhöz, ahol hétről hétre kezdő és haladó edzéstervvel, kereszt edzés ötletekkel igyekszem motiválni Titeket arra, hogy augusztus 26-án együtt fussunk! Mert megérdemeljük 🙂
Tőkés Renáta
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: