Szülés után általában 3 dolog történik:
- „azonnal” elkezdünk az otthoni torna DVD-kre tornázni, hogy minél előbb laposabb legyen a hasunk, vagy elkezdünk futni
- nem tornázunk, nem mozgunk, hiszen sem kedv, sem energia nincs
- elmegyünk a szülés utáni regenerációs tornák egyikére, a Kangatraining-re vagy az RTM – Rectus Training Módszer óráira, vagy mind a kettőre.
Az első két esetben mi lesz a baj?
Akár milyen edzett, lelkes és erős is vagy, a várandósság, a szülés és a szoptatás szervezetet gyengítő hatása nem múlik el a szüléssel! Ha nem követed a szülés utáni edzés szabályait, hosszú távon komoly egészségügyi problémákkal szembesülhetsz. Mik ezek?
1. Méhsüllyedés, inkontinencia
A gátizom mindenképpen gyengül ebben az időszakban, nem csak a plusz teher miatt, de a hormonoknak köszönhetően is. A medence fenék izmai pedig ugyanúgy működnek, mint a bicepszed pl.: ha edzed, erős, ha nem edzed, mintha nem is lenne. Ha úgy kezded el a keményebb edzést, futást, hogy előtte nem erősíted meg ezeket az izmokat, akkor hamar visszafordíthatatlan lesz az állapotod, akár örökre abba kell hagynod kedvenc sportodat, búcsút inthetsz a futásnak. De az egész életminőséged romlik, folyamatos diszkomfort érzettel kell élned. Sőt tovább megyek: a későbbiekben is, minden edzés után gátizom erősítést kell végezned.
2. Has problémái, rectus diastasis, köldöksérv
A rectus diastasis, azaz az egyenes hasizmok eltávolodása egyre gyakoribb probléma, mivel egyre „idősebb” szülők vagyunk. Mondhatod, hogy engem nem érdekel, ha eltávolodás van, csak lapos legyen hasam, és csinálhatsz ezer felülést – de nem lesz jobb, sőt! Ez a probléma nem csak esztétikai, de funkcióvesztési probléma is! Először regeneráld a hasad, utána jöhet az erősítés.
3. Csípő problémák, gerinc problémák, gerincsérv
Ha nem hozod helyre a csípőd, nem erősíted a gerinc körüli izmokat, amik szintén extra terhelésnek és a hormonok hatásainak voltak kitéve, akkor pár évvel a szülésed után elkezd gerincsérv kialakulni, és ez csak egyre súlyosbodik. Ha a csípőd nincs egyensúlyban, ha féloldalasan terhelsz, akkor meg egyenes út a komoly gerinc problémákhoz.
4. Bokasüllyedés
Szintén az extra súly és a hormonok – nagyon sok nő érzi azt, hogy nagyobb lett a lába a szülés után. Nem. Bokasüllyedés alakult ki. Ennek pedig a 3. pontban leírtak is a következményei, a boka, talp, térd fájdalmakon kívül.
5. Térdfájás
Ha nem veszed figyelembe, hogy mely izmok rövidülnek meg a várandósság alatt, és ezekre ráedzel, akkor azt a térded bánja.
6. Csukló műtét
A túlterhelt csukló ilyenkor nem erősödik, ha terheled. Hanem szépen kialakíthatsz magadnak egy Carpalis-alagút szindrómát, aminek műtét lesz a vége.
7. Depresszió
A nem megfelelő testedzés fájdalmakhoz vezet. A fájdalmak elveszik a kedved a testedzéstől. Ha imádsz sportolni, azért fordulsz be, de a szülés utáni depresszió sokkal gyakoribb azoknál a nőknél, akik nem mozognak rendszeresen, mint fitt társaiknál.
És ezek a csak a leggyakoribb következmények….
Összefoglalva: Lehet, hogy rövidtávon gyorsan lefogysz, izmosodsz, de pár év után előjönnek ezek a problémák, amik mind-mind megelőzhetőek lettek volna, ha kis türelemmel és fokozatosan térünk vissza sport világába. 5-6 évvel később még mindig fiatalok vagyunk, még szeretnénk a gyerekeinkkel – sőt, az unokáinkkal is kimozdulni, fájdalmak nélkül velük lenni. Ha helytelen testedzésbe kezdesz, vagy csak simán nem foglalkozol a regenerációval, akkor később annál nehezebb lesz újra a jó közérzetet, jó életminőséget elérni.
A 3 kulcsszó:
TÜRELEM, FOKOZATOSSÁG, TUDATOSSÁG.
A Kangatraining és az RTM – Rectus Training Módszer hivatalos oktatói ezzel mind-mind tisztában vannak, és egyénre tudják szabni a gyakorlatokat – a te állapotodhoz, te problémáidhoz mérten.
Mozdulj ki, lépj egy nagyot, és tegyél az egészségedért. Ha Te jól érzed magad, akkor a családod is jól érzi majd magát.
Tőkés Renáta
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: