Anya, nő, sport.

A női test edzése – mennyire kell / kéne figyelni a hormonjainkra?

A hasizom regenerálás kapcsán merült fel ez a téma, de átfogóbban is érdemes figyelni rá.

A válasz leginkább a te testedtől függ.  

Mindenféle hormon megnevezés és anatómiai szakszavak nélkül próbálom összefoglalni nektek, mire érdemes és mikor figyelni.

Van, akit nem nagyon visel meg a menstruáció, nem érez jelentős változásokat a hónap során, de van, akit meg nagyon is.

A szülés utáni időszakban a hormonok még ott tombolnak a szervezetünkben – 5-6 hónapig intenzívebben, de a szoptatás végéig is.

Ha ilyenkor a szoptatás alatt nem is menstruálsz – mégis érezheted havonta a tüneteket – mégis reagál a szervezet.

A szövetek lazábbak, az ízületek sérülékenyek – az ovuláció környékén, és a szülés utáni időszakban is.

A hasizom regenerálásban is lassulást, akár visszaesést is tapasztalhatsz a ciklusod 1-1 időszakában. Nem egyszer hallottam vendégeimtől, hogy rohamosan gyorsult a hasizom regenerálás akkor, amikor a szülés utáni hormonok távoztak a szervezetből – illetve hogy a menstruáció előtt kicsit nagyobb eltávolodás tapasztalható, ami azután magától helyre jön.

Vissza a fő kérdéshez: kell-e módosítani az edzésed azokon a bizonyos napokon?

1. Menstruáció alatt:

A saját testedre kell hallgatnod. Ne állj le automatikusan a testedzéssel, mert fáradtnak, puffadtnak érzed magad – mozogni érdemes ilyenkor is – de csökkentsd az intenzitást, vagy 2-3 nap szünetet adj magadnak. Az edzés csökkentheti a kellemetlen tüneteket.

Ha valami viszont fájdalmas, vagy ha a hasad, a gátad „jelzi jelenlétét”, akkor vegyél vissza a tempóból. Kerüld a túlnyújtást, és ne keseredj el, ha a hasizom regeneráció kicsit lassabban halad ilyenkor.

Medencefenék tornát is végezz nyugodtan, ha nem használsz hüvelyen belüli eszközt a védekezésre. A menstruáció első három napjában ne vegyél fel fordított testhelyzetet (amikor a medencéd magasabban van, mint a szíved)

Teljesen normális, hogy csökken a teljesítményed ebben az időszakban.

2. A menstruáció utáni időszakban fellendülést érezhetsz, erősebb vagy, jobban teljesítesz. A visszatartott víz távozik ilyenkor, így szálkásabban, izmosabbnak is látod a tested, ami még több energiát ad.

3. Az ovuláció időszakában (ciklusod közepe) arra kell figyelned, hogy az ízületeid kicsit sérülékenyebbek lehetnek. Tehát ha amúgy is „térdes” vagy, vagy van ízületi problémád, még fokozottabb odafigyelés kíván a tested. A túlnyújtást kerüld, a bemelegítést és a levezetést nyújtsd el kicsit

4. Közeledve az újabb menstruációhoz:

Ilyenkor magasabb alaptesthőmérséklettel és magasabb nyugalmi pulzussal indulunk, ami hatással van a teljesítményünkre. Egy magas intenzitású edzés lehet, nehezebben megy, ellenben egy kisebb intenzitású hosszabb ideig tartó állóképességi edzés nem okoz problémát. Jó hír: a zsírfelhasználás jobb ilyenkor.

A sokunknál fellelhető belső feszültség levezetésére meg mi lehetne jobb, mint egy jó kis testedzés 🙂 

Összefoglalva: legyél tisztában, mire képes a tested, mikor mire érdemes figyelni, és találd meg a számodra, a Te testednek ideális mozgást – azokon a napokon is.

Tőkés Renáta

Fitness edző, Pre- és Posztnatális Fitness Specialista (AFPA),
RTM – Rectus Training Módszer Alapító
Kangatraining Magyarország Országos Vezető
 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!