Csak nem azért, mert megnőtt a lábad?!
A terhesség alatt termelődött nagyobb mennyiségű relaxin hormon felelős a szalagok és ízületek ellazulásáért, felpuhulásáért. A kötőszövetekben víz raktározódik el, így téve lehetővé azok alakváltozását. A terhesség alatt főként a medence ízületei lazulnak fel, álló helyzetben jellegzetes fokozott ágyéki lordózis figyelhető meg.
A szeméremcsont és a derékfájdalom is gyakori terhességi panasz. A hátfájást a kismama kelleténél nagyobb súlygyarapodása még súlyosbíthatja.
Ugyancsak a kötőszöveti vízraktározás miatt gyakori a kéz zsibbadása, fájdalma, amely akár a csuklótáji alagút szindróma (carpal tunnel szindróma) kialakulásához is vezethet.
Mivel a méhlepény termeli a relaxin egy részét terhesség alatt, szülést követően értelemszerűen csökkenni fog a szintje, de a hatása még akár 5-6 hónapig is eltarthat.
A relaxin nem terhes nőkben a menstruációs ciklus 14. napján, a peteéréskor éri el a legmagasabb szintet. Kísérletek bizonyítják, hogy éppen ilyenkor volt a legtöbb keresztszalag (térd) sérülés a nőknél.
De mi köze is van mindennek a terhesség után tapasztalt lábméret növekedéséhez?
2013-ban egy ortopédsebész kutatást indított, mert az először szülő nők nagy része panaszkodott arról, hogy a terhesség alatt lábuk szélesebbé és hosszabbá vált. 49 várandós nőnél végezte el a lábboltozat dinamikus és statikus mérését az első trimeszterben és a szülés után öt hónappal. A lábboltozat magassága és teherbíró képessége a két mérési időpont között jelentősen csökkent, melynek következtében a láb hossza 2−10 milliméterrel növekedett. Az eredmények szerint az először szülő nők 60-70 %-nak megváltozott a lábmérete a szülést követően. Ez a méretbeli növekedés csak őket érintette, a többedszer szülőket nem.
Tehát ugyancsak a relaxin hatásával magyarázható az ízületeket összetartó szalagok megnyúlása, ennek eredményeként pedig a láb alakjának és méretének megváltozása is, mely a szülés után sem tér vissza a terhesség előtti állapotába.
Sportolásnál célszerű ezeket a hatásokat is szem előtt tartani, nem elég csak az edzőcipőt nagyobbra cserélni. De leginkább a terhes és a szülés után levő nőknél kell úgy összeállítani az edzéstervet, hogy az a legkisebb sérülési eséllyel járjon. Olyan gyakorlatokat érdemes végezni, amelyek nem terhelik medencét, a gerincet, a csuklót, de a térdet sem.
dr. Kerekes Tímea Szülész-nőgyógyász RTM – Rectus Training Módszer kidolgozója PreKanga Várandós torna oktató |
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: