Nyugodtan kezdhetjük egy közhellyel: A fokozatosság az élet minden területén fontos! DE!!! Szinte sehol sem annyira fontos, mint akkor mikor édesanyaként kezdesz (újra) edzeni. Itt a fokozatosság elve a legnagyobb mértékben első számú elv kell, hogy legyen.
A várandósság alatt változik a tested, tőled függetlenül és nem is akárhogy. Még akkor is megérint a változás szele, ha előtte fitnesz babérokra törtél. Dolgoznak a hormonok, melyek majd a szülést és annak körülményeit segítik. És ez nem lesz másképp a szülés után sem, hiszen ezek a hormonok még a szülést követő 5-6 hónapban, illetve a szoptatás befejezéséig kifejtik majd hatásukat.
Ha szültél, fontos, hogy másképp gondolj magadra. Tűzz ki új, de reális célokat!
1. Fokozatosan haladj! Lépésről lépésre:Ha nem mozogtál a várandósságod alatt, ne az első 6 hétben akard elkezdeni. A gyermekágyi időszak a pihenésé, testi-lelki ráhangolódásé, gyógyulásé (ha császármetszésen, vagy más műtéti beavatkozáson estél át, pláne). A legintenzívebb mozgás a napi 10-30 perc séta legyen, amit iktass be a napi rutinodba. Tedd ezt az első két hét után a babával, vagy csak egyedül, ahogy jól esik. Ezt növelheted aztán szépen fokozatosan.
2. Ha letelt gyermekágyas időszak, lépj előre bátran. Heti háromszor 30 perc az, ami szükséges ahhoz, hogy fejlődj. Ne feledd: a mozgás – még ha nehezen indul is – mindig feltölt energiával. Válassz olyan testedzést, melynek elsődleges célja a regeneráció, nem falakat döngetünk még ebben a kritikus időszakban. Regenerálódás, azaz a szülést követően meggyengült izmokat célozza meg – itt elsősorban a medencealapi izomzat, gátizomzat és a hasizom az érintett – és az alap állóképességet építi újra. Van is mit, hiszen a babával együtt az édesanya is megszületett, kicsit le kell porolni női önmagunkat újra. DE!
Akár csoportos órát választasz, akár egyéni edzést, figyeld a tested változásait. Ha meggyengült gátizom, vagy eltávolodott egyenes hasizom jeleit észleled, erre fókuszálj, építsd ezeket újra, hogy biztos alapod legyen majd a későbbi, erősebb edzésekhez. Ne siettesd a regenerációt, nem vagyunk egyformák, minden testnek saját válasza van.
3. Az első 6 hónap testi-lelki változásai után, és ha már megerősödtél kicsit, jöhetnek a nagyobb kihívások. De még ne akarj mindent, tudod, lépésről lépésre! Emeld az edzéseid számát, majd kicsit az intenzitást is. A regeneráció jó esetben már lassan a végéhez ér. Keress kicsit több kardió mozgást tartalmazó edzés módszert, ha zárt az egyenes hasizmod közötti rés (nem áll fenn rectus diastasis), nincs gátizom problémád, jöhetnek a pulzus emelő mozdulatokkal tarkított, intenzív gyakorlatok. A heti mozgásminimum még mindig a háromszor 30 perc ahhoz, hogy a fejlődés ne álljon meg. De mindenki egyedi, ezt tartsd szem előtt.
4. A szülés utáni első év nem csak a baba életében mérföldkő. Négy gyermekes édesanyaként állítom, hogy ez volt az első mérföldkő a testem változásaiban is. A regenerálódáson túl, az alapokban megerősödve, kezdetét vehette a magamra fordított valódi edzésidő. Jöhet a még több kardió, hatásosabb állóképesség fejlesztés, futás és társai. Itt már kacérkodhatsz a gondolattal, hogyan feszegesd majd a határaidat, de csitítsd le féktelen elméd és mondd újra el a jól ismert mantrát: Csak fokozatosan, lépésről lépésre!
Kezd azzal, hogy nem akarsz egyik napról a másikra lapos hasat, darázsderekat. Vársz és apró, de annál hatásosabb lépésekkel haladsz a kitűzött célod felé.
A szerző Okleveles Kangatrainer, Prekanga-trainer, KangaBurn edző. Testépítés-fitnesz sportedző, JPW ugrókötél fitnesz edző, az RTM hivatalos oktatója. Lelkes hobbi futó, gyakorló jógázó, négy gyermek édesanyja:
„Edzőként tudom, hogy a Kanga-program a legtökéletesebb mozgás programot kínálja a Nő, az Anya életében. Hiszen onnan indulva, hogy a szülés utáni regenerációra helyezi a hangsúlyt, szépen építi fel azt az utat, melyet be kell járnunk a fokozatosság elvét betartva. A Kangatraining utáni első lépcsőfok az KangaMom Training, majd a következő nagy ugrás a KangaBurn. És nem kell lemondanunk a régi/új sportszerelmekről sem, mint a futás, TRX, netán verseny vagy extrém sport. A jól felépített, megfelelő mozgáskomplexum, tökéletes alapot nyújt majd ezekhez.”
Gunther-Nyitrai Kriszta
Okleveles Kangatrainer, PreKangatrainer és KangaBurn edző
Testépítés-fitnesz sportedző, JumpPlus World ugrókötél fitnesz edző
RTM – Rectus Training Módszer hivatalos oktatója
Kangatraining Magyarország – Tőkés Renáta Országos Vezető Személyi Asszisztense
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: