Anya, nő, sport.

Sport pocakkal 1. – Testedzés szempontjából fontos élettani változások a várandósság alatt

Egy korábbi sorozatban már részletesen említettem azokat az élettani változásokat, amelyek bekövetkeznek a várandós nők szervezetében. Most nézzük meg, hogy ezek közül melyek azok, amelyek a várandósság alatti sportolást is közvetlenül befolyásolják. A szív és érrendszer esetében: a szív elhelyezkedése kissé megváltozik, nő a munkája a 4. hónaptól nő a pulzusszám 15-20/ perccel a terhesség első… Tovább »

Andi története – miért kell várandósan is edzeni

Andi története – Köszönöm Andi ezt a szép és motiváló írást! A mozgás nemcsak Anyának, de a Babának is jó! Avagy óda a Kangához  Sokszor megírtam már ezt a cikket a fejemben hajnalok hajnalán szoptatás közben, de eljött az idő, hogy “papírra vessem”, hátha ezáltal mozgásra sarkallok kétségek között lévő kismamákat is. Fogadjátok szeretettel a történetemet, amely… Tovább »

Várandósságra készülve

Tudod már, hogy hamarosan gyermeket szeretnél. Talán pontosan ki is találtad, hogy mikor vágtok bele a “baba-projektbe”, talán úgy vagy vele, hogy ha jön a baba, akkor jöjjön. De tudod-e, hogy már a várandósság ELŐTT sokat tehetsz azért, hogy egészségesebb legyen a babavárás időszaka, könnyebb legyen a terhesség – amit azért nem hiába nevezünk így… Tovább »

Pregorexia: Várandósok modernkori betegsége

Ha megnézel egy divatlapot, internetet, facebook-ot nézegeted, akarva-akaratlanul is szembe jönnek olyan híres emberek, melyek extrém vékonyak várandósságuk alatt, alig látszik a pocakjuk, szülés után 6 héttel már úgy néznek ki, mint aki nem is szült. Tudat alatt pedig ez belénk ivódik – így kéne nekem is kinézni? Ennek az állapotnak a kóros változata a… Tovább »

A várandósság alatt, szülés után kialakult hátfájás okai, kezelése

Hátfájás, derékfájás nagyon gyakran kialakul a várandósság és a szülés utáni időszakban. Szinte már természetesnek vesszük és elfogadjuk. Elsődleges okai lehetnek: a relaxin hormon megnövekedett szintje nehéz mellek rossz testtartás a mindennapi életben (gyermek cipelése, szoptatás) gyenge core izmok (törzstartó izmok) Egyéb gyakori ok még az izom megrövidülések, izom egyensúly problémák (kiemelten a csípőhorpasz izom és a köretképű… Tovább »

Valóban terhesség-e a várandósság?- Pszichés változások a várandósság alatt

A köznyelvben a várandósságra nem csak a terhesség szó használatos, hanem a “másállapot” is. Ez a megváltozott állapot utal az idegrendszeri és pszichés változásokra is. Ennek feldolgozása nagyban függ a várandós személyiségjellemzőitől, az életkorától és terhesség milyenségétől. De nagyban meghatározza a párkapcsolatának stabilitása is. Általánosságban jellemző: a hangulati ingadozás fokozott érzékenység ingerlékenység A terhesség első… Tovább »

Születés történet – az edzésről, a vajúdásról, a szép szülésről, apáról

15 hetes kismamaként próbáltam ki először a PreKangát. Mivel az első trimeszterben a babavárás minden kellemetlen velejárója megtalált, addigra a sok pihenés, fekvés után, már nagyon vártam, hogy mozoghassak valamit, ami biztosan jót tesz a babának és nekem is. Rögtön megszerettem a kangát, a vidám hangulatot, jó zenéket, jó társaságot és persze a jóleső tornát…. Tovább »

Mit tehetsz, ha öröklött hajlamod van a cukorbetegségre

Saját és vendégeim körében is sajnos az a tapasztalat, hogy ha kimondják az “ítéletet” – Önnek terhességi cukorbetegsége van – akkor jönnek az ítélkezések is.    “Én figyeltem az étkezésre, nálam ezért nem alakult ki.” “Én rendszeresen sportoltam, nálam ezért nem alakult ki.”  Azonban olyan is van, aki figyel a táplálkozásra, rendszeresen sportol, alig hízik… Tovább »

Valóban terhesség-e a várandósság? – A vese és a vizeletelvezető rendszer változásai

A várandósság alatt 40%-kal nő a vese vérátáramlása és 50%-kal a filtráló tevékenysége is. Bizonyos anyagok (pl. cukor, kisebb fehérjék) visszaszívódása kevésbé hatékony, mint nem várandós állapotban. Ezzel magyarázható, hogy ezen anyagok előfordulása a vizeletben szövődménymentes esetekben is előfordulhat. A cukor (glükóz) megjelenése a vizeletben élettaninak tekinthető, ha a terhességi cukorbetegség ki van zárva.  A… Tovább »

Valóban terhesség-e a várandósság? – A szív- és érrendszeri változások

Mivel a vér útján jut el minden szükséges anyag a magzat gyarapodásához a szív- és érrendszeri változások a terhesség első harmadában már jelentkeznek. A szív munkájának megnövekedése elengedhetetlen a magzati növekedés szempontjából. Egészséges várandósokban ez semmiféle problémát nem jelent csak fáradékonyabbak, csökken a terhelhetőségük.   A megnövekedett méh a szívet kissé felfele, balra és előrefelé tolja…. Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!