Anya, nő, sport.

A Rectus Diastasis, avagy az egyenes hasizmok eltávolodása

Szülés után nem megy vissza hasad? Sőt, “kötényhasad” lett? Fáj a derekad? Ezeknek a tüneteknek oka lehet az egyenes hasizmok eltávolodása, azaz a Rectus Diastasis. 

A has izmai közül számunkra fontos négy izom kívülről befelé haladva az egyenes hasizom, a külső ferde hasizom, a belső ferde hasizom, és a haránt hasizom. 

diastasis_has

hasizmok felépítése

Gyakori hiba, hogy szülés után has présekkel és felülésekkel kívánjuk formálni hasunkat.  A terhesség alatt a legbelső réteg, a haránt hasizom teljesen elgyengül, ennek újra építése, regenerálása nélkül sose lesz lapos a hasunk –ráadásul ha diasztázissal küzdünk, akkor még árthatunk is magunknak. 

A Rectus Diastasis az egyenes hasizmok eltávolodása középvonalban, hivatalosan 2 cm nagyobb mértékben. 

Rectus Diastasis

Elsősorban újszülötteknél és terhes nőknél alakul ki – a növekvő méh okozza. Ezen kívül a rendszeresen helytelenül emelgetett nehéz súlyok, a nagy túlsúly, de a hasi részen végzett nagyobb műtéti beavatkozás következménye is lehet. 

A többször szült nőknél, illetve a 35 év feletti szüléseknél még gyakoribb a jelenség. Gyakran hátfájással párosul – mivel az egyenes hasizom elveszíti támasztó funkcióját, és nagyobb terhelés éri a hát izmait, romlik a testtartás is. A gátizmokra is nagyobb teher kerül ilyenkor – így a gátizom problémák is gyakori kísérői a problémának. A szülést követően megfelelő odafigyeléssel és a megfelelő gyakorlatokkal a hasizmok regenerálhatók, ami funkcionálisan és esztétikailag is rendbe hozza a pocakot. 

A komoly problémát az okozza, ha 2 cm-nél nagyobb ez az eltávolodás. Ilyenkor speciális gyakorlatokat igényel a pocak  – de akkor sem árt figyelni, ha ennél kisebb az eltávolodás, mert helytelen testedzéssel komolyabbra fordíthatjuk az állapotunkat!
  
Hogyan vizsgáld meg? 

Feküdj a hátadra, nyújtsd ki a lábaid, feszítsd vissza a lábfejeket.  Emeld meg enyhén a fejed, és a köldöködnél kezd el óvatosan az ujjaiddal “rést” keresni. Ha szélesebb elválást találsz, akkor fordítsd keresztbe az ujjaidat, és vizsgáld meg, mekkora a távolság a két hasizom között. Haladj a medencéd és a fejed irányába, hogy azt is tudd, milyen hosszan alakult ki az eltávolodás. Ha a köldököd alatt/felett pár cm-el 2 cm-nél szélesebb „lyukat” érzel, akkor mindenképpen speciális gyakorlatokra van szükséged!

 

Ha ilyenkor elkezded az erős hasizom gyakorlatokat, csak rosszabb lesz! Jobban eltávolodhat, sőt, sérv is kialakulhat, műtétre lehet szükséged! 

Ha felmerült a gyanúja, hogy nálad is kialakult ez a szétválás, mindenképpen keress fel egy szakembert, és beszéljétek át a teendőket. 

Ha csak a gyanú is fenn áll, kerüld az egyenes hasizom direkt edzését, a nehéz tárgyak emelését, a törzsfordításokkal járó mozdulatokat. A speciális gyakorlatoknál is figyelj arra, hogy a has ne dudorodjon ki! 

Fontos!

 

  1. Ne erősítsd az egyenes hasizmokat felülésekkel, has présekkel!
  2. Földről, ágyról úgy állj fel, hogy előbb az oldaladra fordulsz, és a karoddal segíted magad.
  3. Keress szakembert (például az RTM – Rectus Training Módszer hivatalos oktatóit), aki egyénre szabott, speciális gyakorlatokat meg tud tanítani, és a helyes kivitelezésre is figyel.
  4. A speciális gyakorlatok helyes kivitelezésének megtanulására ne sajnáld az időt és az energiát.

 

Tőkés Renáta 
Fitness edző
Pre- és Posztnatális Fitness Specialista (AFPA)
RTM – Rectus Training Módszer kidolgozója
Kangatraining Magyarország Országos Vezető
Foam Roller és AcuTape instruktor
NMPT instruktor

 

 
 
 
 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!